Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
preloader
  Przyjazd
  Wyjazd

Latem...

...czyli miejsca i atrakcje naszej okolicy, które warto odwiedzić

    Zanim wybiorą się Państwo w wyższe partie Karkonoszy lub dalsze zakątki gór Izerskich prosimy pamiętać, by :

- sprawdzić prognozę pogody na dzień planowanej wyprawy (polecamy serwis Meteo.pl),
- sprawdzić warunki panujące na szlakach szczególnie w okresach zimy i wiosenno jesiennych (strona GOPR),
- sprawdzić lub zapytać w recepcji o czas przejścia i poziom trudności szlaków,
- przygotować odpowiednie do warunków termicznych ubrania dla siebie i dzieci
- zabrać ze sobą papierową mapę,
- zabrać ze sobą odpowiedni zapas żywności i wody,
- nie śmiecić w górach (odpady po żywności można spakować w plecak i zutylizować po powrocie),
- na wszelki wypadek zainstalować aplikację ratunkową GOPR-u, jednak prosimy pamiętać, że GOPR to nie taksówka.  

Życzymy wspaniałych i bezpiecznych wypraw :)
 
 
Wyciąg Krzesełkowy na Szrenicę

Całoroczna kolej 2-krzesełkowa „Szrenica” składa się z dwóch odcinków - „Szrenica I” i „Szrenica II”. Wyciąg funkcjonuje w ramach SkiArena Szrenica. Stanowi najłatwiejszy sposób dotarcia ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Operatorem kolei są Sudety Lift Sp. z o.o.

Wyciąg został oddany do użytku w 1962 jako kolej z krzesełkami 1-osobowymi. Przebudowano ją na początku lat 90.XX wieku. Po przebudowie na kolej z krzesełkami 2-osobowymi, została oddana do użytku 21 grudnia 1993.

Z dolnej stacji ma również swój początek funkcjonująca w okresie zimowym kolej krzesełkowa „Karkonosz Express” na Świąteczny Kamień – z krzesełkami 6-osobowymi, o długości 2393 m, pokonująca różnicę wzniesień 508,1 m, o zdolności przewozowej 1985 osób na godzinę.

Dane techniczne:

 
Szrenica Szrenica położona jest po polskiej stronie Karkonoszy, w ich zachodniej części, my znajdujemy się u jej podnóża. Jest swego rodzaju gwiazdą wśród szczytów Karkonoszy, szczególnie zimą.
Pomimo, iż Szrenica nie jest zbyt wysokim szczytem, to w jej obrębie panuje klimat alpejski, charakteryzujący się dużymi średniorocznymi opadami i raczej niskimi temperaturami.
Na Szrenicę można dostać się wyciągiem krzesełkowym, który znajduje się 30 metrów od nas, wejść czerwonym szlakiem od strony Wodospadu Kamieńczyka.
Ze Szrenicy można udać się na wycieczkę do Śnieżnych Kotłów lub czerwonym szlakiem zejść do Szklarskiej Poręby zwiedzając po drodze Wodospad Kamieńczyka.
Czas przejścia :
Wjazd wyciągiem krzesełkowym - 40 minut obie sekcje
Wejście pieszo spod pensjonatu na szczyt - 1h 20 minut
 
Śnieżne Kotły To wyjątkowe miejsce, które każdy kto odwiedza Szklarską Porębę powinien zobaczyć. Śnieżne Kotły to dwa kotły polodowcowe, położone pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem.
Nad Śnieżnymi Kotłami znajduje się telewizyjna stacja przekaźnikowa, widoczna z daleka, stanowiąca doskonały punkt orientacyjny i wyjątkowy punkt widokowy. Tuż obok znajdują się skałki Czarcia Ambona oraz Wielki Szyszak - drugi pod względem wysokości szczyt w polskiej części Sudetów. Do Śnieżnych Kotłów z naszej strony dotrzeć można na dwa sposoby - ze szczytu Szrenicy szlakiem czerwonym, lub szlakiem żółtym przez schronisko pod Łabskim Szczytem.
Czas przejścia :
Ze szczytu Szrenicy - ok. 1h 20 minut
Przez Łabski Szczyt - ok. 2h 30 minut
 
Wodospad Kamieńczyka Opis trasy: Jest to najwyższy wodospad całych Karkonoszy. Trasa spod pensjonatu do wodospadu jest nie długa i bardzo malownicza lecz od pewnego momentu nie dostępna już dla wózków dziecięcych. Wodospad został doceniony przez filmowców z Hollywood! Na jego tle kręcono zdjęcia do filmu „Opowieści z Narni 2 – Książę Kaspian.
Czas przejścia: ok. 30 minut spod pensjonatu czarnym i czerwonym szlakiem
 
Wodospad Szklarki Wodospad Szklarki to drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskich Karkonoszach, położony na wysokości 525 m n.p.m. Parking znajduje się około 15 minut spacerem od Wodospadu, przy wodospadzie znajduję się małe schronisko PTTK Kochanówka, droga przygotowana jest również dla rodziców z wózkami i niepełnosprawnych.
Czas dojazdu - ok.10 minut
Czas przejścia - ok. 1h 45 minut
 
 
Chybotek Warto wybrać się na spacer, aby zobaczyć jedną najbardziej i nietuzinkowych atrakcji naszych stron. Jest nią Chybotek - kilkumetrowej wysokości zespół skał. Najwyżej położony siedmiokątny kamień o wadze kilkudziesięciu ton i średnicy około czterech metrów wsparty jest jedynie w dwóch miejscach. Daje się on rozkołysać i stąd nazwa – „Chybotek”. Obok są inne mniejsze skałki, podobnie poukładane. Związane są z nimi walońskie legendy o Duchu Gór. Jedna z nich podaje, że skała zamykała wejście do podziemnego skarbca, a otaczała ją aura tajemniczości.
Skałka znajduje się blisko wodospadu Szklarki, dlatego warto połączyć zwiedzanie tych miejsc
 
 
Góry Izerskie Góry Izerskie to wymarzone miejsce do uprawiania turystyki rodzinnej. Ich częściowo łagodna linia sprawia, że  Izery zdobywać mogą zarówno najstarsi jak i najmłodsi turyści. Sieć pokrytych szutrem szlaków prowadzonych po czasem stromo opadających stokach sprawia, że jest to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania kolarstwa górskiego.

Zimą Izery zamieniają się w mekkę dla narciarzy klasycznych. Stowarzyszenie Bieg Piastów od pierwszych opadów śniegu, aż do późnej wiosny utrzymuje tu ponad 100 kilometrów tras narciarskich. Biegają po nich zarówno olimpijczycy jak i całe rodziny. Spotkać tu można również psie zaprzęgi. Alpejski klimat sprawia,że husky i malamuty czują się tu jak u siebie w domu.Izery to góry łagodne , a jednocześnie fascynujące pod względem przyrodniczym i geologicznym.
 
Termy cieplickie Termy Cieplickie to nowoczesny kompleks basenów i SPA przygotowany z myślą o całych rodzinach. Dzięki wielu atrakcjom zarówno entuzjaści sportu, zabawy jak i wypoczynku znajdą tu coś dla siebie. Blisko 1200 m2 powierzchni lustra wody, wygodne szatnie, bezpłatny parking gwarantują komfortowe warunki wypoczynku. Położenie u podnóża Karkonoszy oraz bliskość dwóch zabytkowych parków stanowi doskonalą lokalizację
 
 
Magiczny Szlak Ducha Gór

Dla rodzin z dziećmi proponujemy wzięcie udziału w super zabawie terenowej „Magiczny Szlak Ducha Gór”.  W trzynastu atrakcyjnych punktach miasta umieszczone zostały wyjątkowe kamienie z płaskorzeźbami. Głazy oraz bogato ilustrowany przewodnik wspólnie tworzą element gry terenowej, która polega na odwiedzeniu wszystkich punktów zaznaczonych na „Mapie Skarbów Ducha Gór” oraz odwzorowaniu na specjalnych kartkach hologramów umieszczonych na głazach. 

 

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada

W samym sercu Szklarskiej Poręby, przy głównej drodze krajowej nr 3 położony jest Rodzinny Park Rozrywki Esplanada z atrakcjami dla małych i dużych.
Z centrum miasta  widać konstrukcję górskiej kolejki grawitacyjnej „Alpine Coaster”. Ponad 500 metrowy zjazd poprowadzony między drzewami daje dużo emocji nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Tu nie ma żadnej zasady. Krzyczą i najmniejsi i dorośli, ale zawsze jest to okrzyk radości.  Z urządzenia pod opieką dorosłych mogą korzystać dzieci już od 3 roku życia.
W sezonie zimowym pod muszlą koncertową czynne jest lodowisko, przy którym czynna jest wypożyczalnia łyżew.  Tańce na lodzie przy muzyce w tonacji "Trójki"  trwają do późnego wieczora

Dla najmłodszych dzieci przygotowany jest „Labirynt” oraz „Ogród Dmuchańców”.  Pierwsza zabawka to zadaszony dwupoziomowy domek z przeszkodami, labiryntem korytarzy, ślizgawką i basenem kulkowym. Raj dla maluchów. „Ogród Dmuchańców”  to ślizgawka, góra wspinaczkowa i tunel przeszkód.

W podcieniach budynku Esplanada dzieci mogą się ścigać na elektrycznych samochodach i motorach, walczyć na Laser Pontonach, ujeżdżać byka na symulatorze. To świetna zabawa nie tylko dla dzieci.
 







 
 
Górska Plaża Rabarbar

RABARBAR • Górska Plaża to bodaj jedyna plaża w górach! Połączenie baru, górskiego klimatu, szumu wody i ciepłego piasku pod stopami. Na wysokości ponad 600 m n.p.m.

Świetny punkt docelowy dla zmęczonych górską wędrówką, intensywnym dniem pracy, ale też dla rodzin z dziećmi, których pociechy muszą się wyszaleć na piasku. Na rodziców czekają leżaki, parasole, kawa lub drink, a najmłodszych ucieszy największa piaskownica w Szklarskiej Porębie. Ci, którzy nie potrafią usiedzieć na miejscu, mogą zagrać w siatkówkę plażową albo sprawdzić swój zmysł równowagi na slacku. Ci zaś, którzy wolą skupienie — chętnie sięgają po jengę. A w weekendowe wieczory na bielutkich piaskach sprzęt rozstawiają DJ-e by rozkręcić muzyczne burze piaskowe pod rozgwieżdżonym niebem.

Znakiem firmowym jest rabarbarowe mojito (w wersji grzecznej i niegrzecznej).

 
Lesna Huta

Dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości niezbędnego drzewa w podkarkonoskich lasach Szklarska Poręba od dawien dawna związana była ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała w dzisiejszej Szklarskiej Porębie Dolnej, nad Szklarskim Potokiem w połowie XIV wieku.

Dziś wielowiekową tradycję hutnictwa w naszym mieście podtrzymuje mistrz Henryk Łubkowski, który Leśną Hutę prowadzi wraz z rodziną. W hucie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji. Materiałem jest przede wszystkim stłuczka szklana z domieszką piasku szklarskiego.

 

Przy obiekcie sklep z własnymi wyrobami.

 
Plenerowa Galeria Rzeźb Widnokrąg

 

Grzegorz Pawłowski – ur. 03.08. 1981 w Nowym Kościele, dolnośląski artysta rzeźbiarz - metaloplastyk, performer i aktor teatrów ulicznych, na stałe zamieszkały w Szklarskiej Porębie; tutaj też tworzy w swojej pracowni artystycznej znajdującej się w kompleksie Starej Chaty Walońskiej.

Prywatnie dodam, że Grzesiek jest moim kuzynem, z którego jestem bardzo dumny :)

ul Kołłątaja 12,
tel. 602 421 787,
www.grzegorz-pawlowski.com.
Wstęp wolny

 
Park Ciemnego Nieba

W ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba wyznaczono astrościeżkę – model Układu Słonecznego w skali 1:1 000 000 000, a więc jeden metr na ścieżce = 1 000 000 000 metrów w przestrzeni kosmicznej, czyli 1 000 000 km.

Wzdłuż ścieżki ustawione zostały głazy z tabliczkami ukazującymi symbole planet w Układzie Słonecznym, ich nazwą oraz odwzorowaniem bryły z zachowaniem skali. Każdy głaz pochodzi z innego kamieniołomu dolnośląskiego, a kolory skał są dobrane tak, aby przypominały kolory planet, jakie symbolizują.

Ścieżka astronomiczna jest swego rodzaju żywą lekcją astronomii i geologii. Dzięki zlokalizowaniu jej w górach możemy poznać nie tylko cenną przyrodę wyjątkowego zakątka Sudetów, jakim jest Dolina Górnej Izery, dowiedzieć się co nieco o regionalnych skałach, ale również wzbogacić wiedzę o fragmencie Kosmosu.

Ta nietuzinkowa ścieżka dydaktyczna zyskała wśród turystów miana izerskiej podróży przez Układ Słonecznydrogi do gwiazd, czy dotykanie Wszechświata.

Astrościeżka powstała dzięki astronom pracującym w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego: dra Tomasza Mrozka i dra Sylwestra Kołomańskiego, leśnika ze Świeradowa-Zdroju Zbigniewa Kamińskiego oraz gospodarza Stacji Turystycznej ORLE Stanisława Kornafela, przy współudziale wielu entuzjastów astronomicznego wykorzystania Gór Izerskich do obserwacji i nauki.
 

 
Dinopark Zapraszamy do Dinoparku, gdzie znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości, które rozmieszczone zostały wśród skał i wzgórz na terenie olbrzymiego lasu.

Każdy z tych prehistorycznych gadów wygląda jak żywy – jedne spokojnie obrywają liście z najwyższych gałęzi w lesie, niektóre szykują się do skoku po zdobycz.

 Inne wyglądają tak, że osoby o słabych nerwach wolą im się nie przyglądać. Np. okrutny mięsożerny drapieżca Albertozaur - „Jaszczur z Alberty” znaleziony  w prowincji w Kanadzie. Czy Centrozaur - roślinożerny rogaty dinozaur o czaszce osiągającej ponad 1 m długości.
 
Kolej Izerska Kolei izerska, jak nazywana jest trasa kolejowa nr 311 przez Przełęcz Szklarską, to malowniczy szlak ponownie otwarty dla ruchu w 2010 roku, po przeszło 65 latach nieużytkowania. Ta niezwykła linia kolejowa, wybudowana na początku ubiegłego wieku jest jedną z najciekawszych w Polsce. Zakola, górskie stoki, fauna i flora Gór Izerskich niemal na wyciągniecie ręki sprawia, że sama podróż koleją izerską staje się atrakcją. Połączenie cieszy się dużą popularnością po obu stronach granicy. Zwłaszcza w weekendy wielu turystów, ale również i mieszkańców przygranicznych miejscowości, wybiera się na wycieczkę szynobusem.
 

Zimą z okien pociągu podziwiać można ośnieżone krajobrazy i szczyty gór otaczających Szklarską Porębę.

Od jesieni do wiosny z tego międzynarodowego połączenia korzysta wielu narciarzy klasycznych, którzy koleją izerska mogą dojechać do Ośrodka Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach. Tam do dyspozycji mają ponad 100 km świetnie przygotowanych tras do narciarstwa biegowego.

W miesiącach letnich z kolei izerskiej chętnie korzystają rowerzyści. Całe rodziny mogą wybrać się na wycieczkę rowerową do Czech, a potem, pełni wrażeń, wrócić pociągiem do Szklarskiej Poręby.

Na przejechanie pociągiem ze Szklarskiej do czeskiego Korzeniowa w jedną stronę potrzeba 35 min. Na stacji kolejowej, dawniej znaczącej i dużej, bo nadgranicznej, zwiedzić można niewielkie muzeum kolei zębatej, która stąd w kierunku Liberca się rozpoczynała. Są tam m.in. zdjęcia sprzed stu lat dokumentujące budowę tej pionierskiej linii kolejowej. Można się stąd wybrać na pieszą wycieczkę po czeskich Górach Izerskich.

 
Muzeum Juna

muzeum w 2015, i Unikatowa w skali Polski kolekcja minerałów ozdobnych i szlachetnych, w atrakcyjnie zaaranżowanych salach, wraz z opowieścią o tradycjach i zwyczajach średniowiecznych poszukiwaczy skarbów – walonów, to nie lada gratka dla każdego turysty pragnącego poznać Zachodnie Sudety. Muzeum Ziemi JUNA to miejsce, którego mury nasycone są niezwykłą historią, a wnętrza skrywają najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe skarby Ziemi i wytwory rąk człowieka.

Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska OFERUJE:
- oglądanie strefy bezpłatnej – sala sklepu z minerałami oraz pierwsza sala wystawowa z minerałami Dolnego Śląska
- płatną część wystawową – wystawa na powierzchni około 450 metrów2 na dwóch poziomach budynku; ekspozycja obejmuje tradycje walońskich poszukiwaczy skarbów, m. in. wielki bęben obrzędowy, sztolnię walońska, płuczki walońskie, salę alchemika, dużą i unikatową w skali Polski kolekcję minerałów lokalnych i ze świata
- zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w czasie ok. 45 min.
- duży sklep mineralogiczny z okazami kolekcjonerskimi, galanterią z minerałów, pamiątkami, biżuterią
- warsztaty mineralogiczne; w ofercie od ferii 2019 – szczegóły pod adresem www.muzeumziemi-juna.pl

 

Zobacz pokoje

Przygotowane specjalnie dla Ciebie

Więcej

Przytulny, słoneczny pokój 2 osobowy usytuowany jest od strony południowo wschodniej. Posiada dwa łóżka pojedyncze złączone w łoże....

od 0 zl

Więcej

 Słoneczny, 4 osobowy apartament o najwyższym z oferowanych przez nas standardzie. Usytuowany od strony południowo wschodniej, na pierwszej...

od 0 zl

Więcej

Przestronny, słoneczny pokój z dwuosobowym łożem, łóżkiem oraz dostawką dla czwartej osoby. Usytuowany od strony południowo wschodniej,...

od 0 zl

Więcej

Przestronny pokój dla 4 lub 5 osobowej rodziny. Wyposażony w łoże dla rodziców, część z pokoi posiada duże i stabilne łóżko piętrowe...

od 0 zl

© 2024 Jural wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : LEMONPIXEL.pl  /  Rezerwację online obsługuje : HOTRES.pl

Facebook